List od Pana Marcina Szczypiorskiego
Wpisany przez Herbert   

Warszawa, dnia 6 lipca 2016

APEL do środowiska jeździeckiego

 

Szanowni Państwo,

 

Zbliża się 72-ga rocznica zdobycia gmachu PAST-y przez powstańców warszawskich, a konkretnie żołnierzy Armii Krajowej - Batalionu „Kiliński”.

Budynek PAST-y z racji położenia i wielkości (drugi co do wysokości w przedwojennej Warszawie) miał strategiczne znaczenie dla broniącej go, doskonale uzbrojonej niemieckiej załogi. Ostrzał okolicy z tego budynku od samego wybuchu Powstania Warszawskiego czynił wielkie straty zarówno wśród żołnierzy jak i cywilnej ludności Stolicy. Po kilku natarciach PAST-a została zdobyta 20 sierpnia 1944 roku. Dowódcą Batalionu „Kiliński”, a jednocześnie dowodzącym tą akcją był Rotmistrz Henryk Leliwa - ROYCEWICZ.

Henryk Leliwa-Roycewicz to jeden z najlepszych polskich jeźdźców okresu międzywojennego, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich Berlin 1936 (drużynowo wkkw).

Na budynku PAST-y jest umieszczona tablica informująca o zwycięskim natarciu Batalionu „Kiliński”, natomiast jak dotychczas nie ma informacji o jej bohaterskim Dowódcy.

Przed kilkoma miesiącami powstała inicjatywa „dołączenia” do istniejącej tablicy, odlewu twarzy Rotmistrza wraz z kilku-zdaniową informacją o Jego dokonaniach jako żołnierza, sportowca i szkoleniowca. Liczyliśmy, że koszty wykonania i montażu tej tablicy pokryją urzędy państwowe. Pomimo podjętych starań niestety nie udało się  tam pozyskać środków na ten cel.

Odlew (tablica mosiężna) autorstwa Pana Stanisława Lejkowskiego, artysty plastyka z Bydgoszczy jest gotowy. Uroczystość odsłonięcia tego dodatkowego elementu upamiętniającego bohaterską walkę Powstańców Warszawskich jest zaplanowana na dzień 19 sierpnia 2016.

 

Z racji zasług rtm. Henryka Leliwy - Roycewicza dla polskiego jeździectwa, zwracam się z gorącym apelem do naszego środowiska o pomoc finansową na ten cel. Całkowity koszt wykonania i montażu tablicy wynosi 16.000 zł.

 

Każdy z Państwa, kto czuje chęć wsparcia pamięci rtm. Henryka Leliwy-Roycewicza, może przekazać dowolną kwotę pieniężną na konto bankowe udostępnione do tego celu przez Fundację Polskiego Państwa Podziemnego (00-108 Warszawa, ul. Zielna 39).

Numer konta w Banku BGŻ: 16 2030 0045 1110 0000 0150 1280

Wpłata z dopiskiem : "darowizna na tablicę Rotmistrza Roycewicza"

Darczyńcom z góry serdecznie dziękuję.

 

Marcin Szczypiorski

 

Ps.

Zainteresowanych życiorysem i dokonaniami rtm. Henryka Leliwy-Roycewicza odsyłam do wydanego przez Polski Związek Jeździecki „Leksykonu Jeździectwa Polskiego – Konno po Sławę” (do nabycia w biurze PZJ) oraz publikacji o Powstaniu Warszawskim i Batalionie „Kiliński”.

Osoby, które dokonają wpłaty na powyższy cel, uprzejmie proszę o przesłanie krótkiej informacji na mój adres mailowy – Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

 

*****